Współczesne pieluszki wielorazowe są proste w obsłudze, wygodne i piękne. Ale czy zawsze tak było? Oczywiście, że nie. :)

Prototyp pieluszki

Historia pieluch sięga zarania dziejów. Czy wiecie, że prototypem pieluch wielorazowych  był mech oraz skóry i futra zwierząt? Mech posiada naturalne właściwości higroskopijne, stanowił więc materiał chłonny natomiast skóra/futro miały za zadanie podtrzymać konstrukcję i nie przepuszczać wilgoci. 

Pieluchy z Dalekiego Wschodu

Śledząc historię pieluch warto także wspomnieć o Japońskim wynalazku ejiko. Był to kosz z materacem posiadającym wycięcie na pupę, pod którym znajdowały się różne materiały chłonne - tkaniny, popiół czy trociny. Wynalazek ten niewątpliwie miał wiele korzyści, jednak ze względu na swoje gabaryty, nie był zbyt wygodny.

W Chinach z kolei, dzieci nie nosiły pieluch w ogóle. Niewątpliwe ten kraj był prekursorem Naturalnej Higieny Niemowląt. Chińskie dzieci od pasa w dół chodzą gołe, lub noszą spodnie ze specjalnym wycięciem na pupie.

Pieluszkowa rewolucja

Prawdziwą rewolucję w dziedzinie pieluchowania dzieci zapoczątkowało wynalezienie agrafki przez Waltera Hunta w 1849 roku. Ten wynalazek był przełomem w poszukiwaniu rozwiązań ułatwiających użytkowanie pieluszek wielorazowych.I tak kolejno wymyślano coraz to nowe materiały chłonne czy nieprzemakalne warstwy. Rewolucję tę niewątpliwie spowolniło wynalezienie pierwszych pieluch jednorazowych (Procter&Gambe, 1961r.).

Współczesne pieluchy

Pieluszki wielorazowe w takiej formie, jaką znamy dziś, pojawiły się dopiero w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Były to otulacze polarowe stworzone przez firmę FuziiBunz.

Pierwsza pieluszka wielorazową w Polsce wyprodukowana została przez firmę Babyetta w 2010 roku.