Pieluszki wełniane często wydają się skomplikowane w obsłudze i pielęgnacji. Ale to tylk pozory. Stworzyliśmy dla Was praktyczny przewodnik obchodzenia się z wełną. 

PIELĘGNACJA I PRANIE

  1. Przy każdej zmianie pieluszki wskazane jest odwieszenie otulacza lub woolmersów do wywietrzenia, nawet jeśli nie ma widocznego zawilgocenia na materiale.
  2. Otulacz wełniany pierzemy wtedy, gdy się zabrudzi się, został przemoczony lub jeśli mimo wietrzenia czuć nieprzyjemny zapach.
  3. Otulacze wełniane pierzemy ręcznie,w ciepłej wodzie, w płynie do prania wełny, np. Sonnett. Otulacz wkładamy do ciepłej wody z płynem do prania wełny. Delikatnie ugniatamy go, wykonując podobne ruchy jak przy wyrabianiu ciasta. Natępnie płuczemy wełniany otulacz w czystej wodzie o takiej samej temperatrze. Pamiętajmy, aby bardzo dokładnie wypłukać detergent z tkaniny. Wyprany i wypłukany otulacz odciskamy z nadmiaru wody w ręczniku. Wełny nie należy pocierać ani wykręcać. Mokrą pieluszkę delikatnie naciągamy, aby odzyskała kształt. Suszymy na płasko,  unikając ostrego słońca - najlepiej suszyć w półcieniu.

 

USUWANIE PLAM

Jeśli na otulaczu pojawi się zabrudzenie to pierwszym ratunkiem jest spłukanie tego miejsca silnym strumieniem wody.

Jeśli ten zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu można zabrudzone miejsce spryskać sprayem z mydłokrzewu lub nałożyć mydło kokosowe i pozostawić na 15-30 minut. Następnie spłukać. Jeśli i ten zabieg zawiódł możemy namoczyć pieluszkę w ciepłej wodzie z płynem do prania wełny i zotawić na 2h. Po tym czasie wyprać wg instrukcji.

 

OCTOWANIE

Octowanie to zabieg mający na celu zabezpieczenie nowej pieluszki wełnianianej przed blaknięciem oraz farbowaniem. Pieluszkę wełnianią wkładamy do roztworu octu (szklanka octu na 5l wody), zanurzamy w całości i pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie wyciągamy i suszymy lub przeprowadzamy zabieg lanolinowania. Zabieg octowania można stosować również jako metodę oczyszczania/odkażania.

 

LANOLINOWANIE

Lanolinowanie to zabieg mający na celu uzupełnienie lanoliny we włóknach wełny. Zabieg ten  stosujemy kiedy otulacz przepuszcza wilgoć.

  1. W naczyniu wypełnionym 250 ml wrzątku rozpuszczamy łyżeczkę płatków mydlanych lub kilka kropel płynu do mycia naczyń bez balsamów. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia.
  2. Dodajemy lanolinę – czubek łyżeczki na otulacz wełniany lub pół płaskiej łyżeczki w przypadku lanolinowania woolmersów i mieszamy. Powinniśmy otrzymać mleczny, jednorodny płyn, bez żadnych oczek tłuszczu lub kożucha. Jeśli lanolina się nie rozpuszcza można dodać 2-3 krople płynu i ponownie zamieszać.
  3. Przygotowany roztwór wlewamy do 1 litra wody o temperaturze pokojowej i ponownie mieszamy do uzyskania jednorodnego roztworu.
  4. W roztworze umieszczamy otulacz wełniany lub woolmersy tak, aby były całkowicie zakryte i pozostawiamy na ok 5-6h.
  5. Po tym czasie wyciągamy otulacz lub woolmersy z kuracji, dokładnie płuczemy, aż woda przestanie się pienić i odciskamy w ręczniku (nie wykręcamy, najlepiej wydeptać).
  6. Otulacz lub woolmersy powinny się delikatnie kleić. Efekt ten nie jest trwały.