Temat dotyczący prania i pielęgnacji pieluszek wielorazowych jest bardzo często poruszany wśród wielospołeczności. Rodzice, którzy chcą spróbować swoich sił z pieluchami wielorazowymi zastanawiają się czy dbanie o nie jest trudne i czasochłonne. Naprawdę nie jest! Trzymajcie się dobrych praktyk, a pieluszki będą Wam służyć długo.

Przechowywanie
 – pieluszki oczyszczone ze stałych zanieczyszczeń przechowujemy w wiadrze lub worku PUL. Nie dodajemy olejków eterycznych, chyba, że zapach Wam mocno przeszkadza. Paradoks pieluszkowy mówi, że im szczelniej zamknięte pieluszki, tym zapach będzie intensywniejszy. Brudne pieluszki mogą leżakować maksymalnie 3 dni.


Pranie:
- Przed praniem zasadniczym należy ustawić płukanie z wirowaniem.
- Pranie zasadnicze na 60 lub 40°C w proszku do białego  z wybielaczami tlenowymi oraz z dodatkiem odkażacza. Zawsze dodajemy pełna dawkę proszku dozowaną zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu, zakładając, że nasz wsad to pranie bardzo brudne.
- Płukanie z praniem zasadniczym nie powinno zajmować dłużej niż 2-2,5 godziny. Nie polecane jest pranie w programie do syntetyków, gdyż pobiera on za mało wody.
- Jeżeli po praniu w bębnie zebrała się piana, ustaw dodatkowe płukanie.
- Obroty wirowania najlepiej dostosować do zaleceń producenta (mogą się wahać od 800 do 1200 obr/min).
- Ważną kwestią jest również załadunek bębna – nie powinien być większy niż ¾ jego pojemności. Pieluszki muszą mieć miejsce, żeby się o siebie ocierać.

Suszenie– większość pieluszek można już suszyć w suszarkach bębnowych. Pamiętajcie jednak by stosować się do zaleceń producenta. Przy suszeniu tradycyjnym pieluszek typu AIO nie należy wieszać pionowo, bo wpływa to niekorzystnie na żywotność gumek.


A teraz lista zakazanych praktych. :)
- Nigdy nie pierzcie pieluch w mydle, orzechach piorących, kulach piorących oraz proszkach domowej roboty. To jest prosty przepis do niedopranych i zniszczonych pieluch.
- Nie dodawajcie do prania płynów zmiękczających, gdyż zalepiają włókna. Nie zalecamy także stosowania środków zmiękczających wodę zawierających karboksylany – mogą zniszczyć PUL.
- Nie suszcie pieluch z PULem na kaloryferze.
- Nie prasujcie, gdyż spłaszcza to włókna i zmniejsza ich chłonność.

To by było na tyle. Mamy nadzieję,  że ten przewodnik rozwieje Wasze wątpliwości  i pozwoli w pełni cieszyć się wieluszkami.