slownik pieluszkowyZapraszamy do zapoznania się z alfabetem pieluchowania wielorazowego 

Zaczynając przygodę z pieluchami wielorazowymi zderzamy się z dużą ilością nowych pojęć. Na początku wydaję się, że to bardzo dużo nauki, i że pieluchowanie wielorazowe jest bardzo trudne, ale z czasem te wszystkie pojęcia stają się tak naturalne i proste jak słowa: chleb, mama czy radość.

Jeśli szukasz konkretnego hasła – kliknij na literę 

 

 

A . D . E . F . G . H . I . J . K . L . M . N . O . P . R . S . T . U . W . Z

 

Nie znalazliście terminu związanego z pieluchowaniem? Koniecznie dajcie nam znać a niezwłocznie uzupełnimy nasz słownik.

Możecie do nas napisać na maila office@littlebirdsdiapers.com lub skontaktować się z nami za pomocą Facebook’a oraz Instagram’a


AIO – All in One czyli wszystko w jednym. Pieluszka posiada wszyty wkład chłonny, nic nie trzeba do niej dokładać.


Bibułki – cieniutkie, celulozowe/bambusowe papierki, mające na celu ułatwienie zrzucenia nieczystości stałych do toalety.

Birdseye – to rodzaj splotu tkaniny, który jest niezwykle cienki i chłonny zarazem.

Booster – to małe wkłady, które mają za zadanie zwiększyć chłonność pieluszki. Boostery mogą być lniane, konopne, bawełniane lub bambusowe.

Burty – wkłady przeznaczone dla noworodków, w kształtcie łódeczki , po obu bokach mają wszyte coś w rodzaju „burt”, które zapobiegają wydostawaniu się płynnej zawartości poza wkład. Inna nazwa to skrzydełka czy ANTI-LEAK


Chinki – w świecie wielo-rodziców to skrótowa nazwa na pieluszki produkowane w Chinach. Niektóre marki szyją tam swoje pieluszki, ale na rynku funkcjonują pod polskimi nazwami. Zazwyczaj są obszerniejsze, sztywniejsze i nadają się na starsze dzieci.

Coolmax– to rodzaj dzianiny z włókna poliestrowego, która dobrze odprowadza wilogoć i utrzymuje skórę względnie suchą.


Formowanka – to wkład chłonny ale w postaci pieluszki, zapinanej na napy bądź rzepy. Występują formowanki kieszonki, do których musimy dołożyć wkład chłonny, gotowe formowanki All in One, które mają wszyte wkłady oraz hybrydy – formowanki SIO z kieszenią.


Gatki – warstwa nieprzepuszczająca wilgoci, wykonana z PUL lub wełny. Używana zamiast otulacza. Przypomina bardziej zabudowane majteczki.


Kieszonka – to rodzaj pieluszki z kieszonką na wkład chłonny. Zewnętrzna warstwa to PUL. Wnętrze pieluszki może być uszyte z materiałów naturalnych (bambus, bawełna) lub syntetycznych (mikropolar, welur, thermo/coolmax). Pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzną znajduje się kieszeń, w której umieszcza się wkład chłonny.

Kuracja lanolinowa/lanolinowanie – to zabieg, któremu poddaje się wełniane gatki, longi bądź otulacze, dzięki czemu nie przepuszczają one wilgoci.

Kwaskowanie – poddawanie wkładów kuracji z użyciem kwasku cytrynowego w celu usunięcia złogów.


Lanolinowanie – patrz Kuracja lanolinowa

Latawiec – jeden z popularnych sposobów składania tetry. Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)

Longi – rodzaj wełnianych gatek z długimi nogawkami, przypominają spodenki i bardzo często zastępują dolną część pidżamy.


Mikropolar – rodzaj polaru stosowanego w pieluszkach wielorazowych. Zapewnia skórze całkowite uczucie suchości. Niestety w okresie letnim może powodować przegrzewanie skóry i jej większe pocenie.


„Mleczna dwójka” – popularnie nazywana kupka dzieci karmionych wyłącznie mlekiem. Ma charakterystyczny miodowo-musztardowy kolor oraz zapach. Rozpuszcza się w wodzie, więc nie ma potrzeby spłukiwać jej przed wrzuceniem do pralki. Z uwagi na jej płynną konsystencję przedostaje się przez bibułki ochronne.


NB – skrót od Newborn, oznacza rozmiar pieluszek przeznaczony dla noworodków. Różni producenci jednak podają różne przedziały wagowe lub wiekowe dla tego oznaczenia, dlatego pamiętaj zawsze dokładnie przeczytać opis produktu. Czasem zamiast rozmiaru NB używane są inne oznaczenia np. XS, S.

Nappy Fresh (NF) – najpopularniejszy odkażacz do pieluszek. Dodawanie go do prania w niższej temperaturze pomaga zwalczać bakterie oraz dopierać plamy. Pamiętaj o dodawania odkażacza zawsze, gdy pierzesz pieluszki w temperaturze poniżej 60 stopni.

Napy (napki) – plastikowe „guziczki” służace do zapinania pieluszki oraz regulowania jej wielkości. Najczęściej używane są okrągle, ale możecie spotkać się również z napkami o innych kształtach np serduszka czy gwiazdeczki.

Naturalne materiały – materiały pochodzenia naturalnego tj bawełna, konopie czy len. Często pod tym hasłem możemy spotkać się również z informacją o materiale bambusowym, jednak jest to materiał sztuczny, czyli pochodzenia naturalnego, ale poddany obróbce technologiczno-chemicznej. Więcej o materiałach możesz poczytać we wpisie „Naturalne, sztuczne i syntetyczne oraz wiele więcej, czyli wszystko o materiałach na pieluszki” (wpis w przygotowaniu)

 

Olejki eteryczne / zapachowe – kiedyś uważało się, że dodanie ich do przechowywanych pieluszek przeciwdziała namnażaniu się bakterii a dodanie ich do prania odkażało pieluszki. Nic bardziej mylnego. Olejków możemy jedynie użyć jako neutralizatora zapachu z wiaderka lub worka, w którym przechowujemy brudne pieluszki. Pamiętaj jednak nie nakrapiać olejku bezpośrednio na pieluszkę, gdyż może on ją zatłuścić

OS – skrót od angielskiego One-Size, czyli jeden rozmiar. Dosłownie oznacza to jeden rozmiar od początku do końca pieluchowania. W praktyce OS zazwyczaj pasuje dla dzieci od 5-8kg w zależności od pieluszki i marki

Odtłuszczanie – usuwanie zatłuszczeń z  pieluszek przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Otulacz – to zewnętrzna warstwa pieluszki, uszyta z paroprzepuszczalnego, laminowanego poliuretanu lub wełny. Wewnątrz otulacza należy umieścić wkład chłonny.


Płatki mydlane – znane doskonale naszym mamom i babciom. Płatki mydlane uważane są za najdelikatniejszy środek piorący nadający się do prania pieluszek oraz ubranek dla dzieci. Obecnie płatki wciąż są używane do prania wieluszek (nie polecamy ich do prania materiałów sztucznych) oraz do wykonania kuracji lanolinowej.

Pranie – pranie pieluszek wielorazowych to: płukanie wstępne i wirowanie, pranie zasadnicze oraz w razie potrzeby dodatkowe płukanie. Więcej o praniu znajdzie w naszym wpisie na blogu.

Płukanie – pamiętaj, aby przed praniem zasadniczym koniecznie wypłukać i odwirować brudne pieluszki, dzięki temu pranie główne będzie efektywne.

Proszek do prania – zalecane jest stosowanie proszków do prania ze względu na zawartość wybielaczy tlenowych w ich składzie, które odpowiadają za oczyszczanie materiałów z bakterii w połaczeniu z odpowiednią temperaturą

Prefoldy– to wkład prostokątny, który w środkowej swojej części ma wszyte więcej warstw chłonnych niż po bokach oraz posiada specjalne przeszycia ułatwiające jego składanie.

PUL – dzianina poliestrowa, laminowana. Dzięki swoim właściwościom jest paroprzepuszczalna – odparowuje nadmiar wilgoci i wodoodporna jednocześnie.


Samolot – popularny sposób składania pieluszek tetrowych.
Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)

SIO (Snap-In-One) – to system , który składa się z otulacza i dedykowanego wkładu.  Wkład można wpiąć do otulacza przez specjalnie do tego umieszczone napki. System bardzo często polecany w okresie dużej ruchliwości dziecka, kiedy założenie klasycznego otulacza z wkładem jest wyzwaniem nawet dla bardzo wprawionych rąk 
    </div>
   </div>
  </div>
 </div>
 </div>

<script type= { "@context": "http://schema.org", "@type": "Article", "image": "https://littlebirdsdiapers.com//upload/ptaszki/blog//slownik-pieluszkowy_570x342_8n52.jpg", "author": { "@type": "Person", "name": "Little Birds", "url": "https://littlebirdsdiapers.com/" }, "headline": "Słownik pieluszkowy", "datePublished": "2020-12-07 14:35:00", "articleBody": "

\"slownikZapraszamy do zapoznania si\u0119 z alfabetem pieluchowania wielorazowego <\/p>\n

Zaczynaj\u0105c przygod\u0119 z pieluchami wielorazowymi zderzamy si\u0119 z du\u017c\u0105 ilo\u015bci\u0105 nowych poj\u0119\u0107. Na pocz\u0105tku wydaj\u0119 si\u0119, \u017ce to bardzo du\u017co nauki, i \u017ce pieluchowanie wielorazowe jest bardzo trudne, ale z czasem te wszystkie poj\u0119cia staj\u0105 si\u0119 tak naturalne i proste jak s\u0142owa: chleb, mama czy rado\u015b\u0107.<\/p>\n

Je\u015bli szukasz konkretnego has\u0142a – kliknij na liter\u0119 <\/p>\n

 <\/p>\n

 <\/p>\n

A<\/a> . <\/a>B <\/a>. <\/a>C <\/a>. <\/a>D<\/a> . <\/a>E<\/a> . <\/a>F<\/a> . <\/a>G<\/a> . <\/a>H<\/a> . <\/a>I<\/a> . <\/a>J<\/a> . <\/a>K<\/a> . <\/a>L<\/a> . <\/a>M<\/a> . <\/a>N<\/a> . <\/a>O<\/a> . <\/a>P<\/a> . <\/a>R<\/a> . <\/a>S<\/a> . <\/a>T<\/a> . <\/a>U<\/a> . <\/a>W<\/a> . <\/a>Z<\/a><\/p>\n

 <\/p>\n

Nie znalazli\u015bcie terminu zwi\u0105zanego z pieluchowaniem? Koniecznie dajcie nam zna\u0107 a niezw\u0142ocznie uzupe\u0142nimy nasz s\u0142ownik.<\/p>\n

Mo\u017cecie do nas napisa\u0107 na maila office@littlebirdsdiapers.com <\/a>lub skontaktowa\u0107 si\u0119 z nami za pomoc\u0105 Facebook’a<\/a> oraz Instagram’a<\/a><\/p>\n<\/a>
\n

AIO<\/strong> – All in One czyli wszystko w jednym. Pieluszka posiada wszyty wk\u0142ad ch\u0142onny, nic nie trzeba do niej dok\u0142ada\u0107.<\/p>\n<\/a>
\n

Bibu\u0142ki<\/strong> – cieniutkie, celulozowe\/bambusowe papierki, maj\u0105ce na celu u\u0142atwienie zrzucenia nieczysto\u015bci sta\u0142ych do toalety.<\/p>\n

Birdseye<\/strong> – to rodzaj splotu tkaniny, który jest niezwykle cienki i ch\u0142onny zarazem.<\/p>\n

Booster<\/strong> – to ma\u0142e wk\u0142ady, które maj\u0105 za zadanie zwi\u0119kszy\u0107 ch\u0142onno\u015b\u0107 pieluszki. Boostery mog\u0105 by\u0107 lniane, konopne, bawe\u0142niane lub bambusowe.<\/p>\n

Burty<\/strong> – wk\u0142ady przeznaczone dla noworodków, w kszta\u0142tcie \u0142ódeczki , po obu bokach maj\u0105 wszyte co\u015b w rodzaju „burt”, które zapobiegaj\u0105 wydostawaniu si\u0119 p\u0142ynnej zawarto\u015bci poza wk\u0142ad. Inna nazwa to skrzyde\u0142ka czy ANTI-LEAK<\/p>\n<\/a>
\n

Chinki<\/strong> – w \u015bwiecie wielo-rodziców to skrótowa nazwa na pieluszki produkowane w Chinach. Niektóre marki szyj\u0105 tam swoje pieluszki, ale na rynku funkcjonuj\u0105 pod polskimi nazwami. Zazwyczaj s\u0105 obszerniejsze, sztywniejsze i nadaj\u0105 si\u0119 na starsze dzieci.<\/p>\n

Coolmax<\/strong>– to rodzaj dzianiny z w\u0142ókna poliestrowego, która dobrze odprowadza wilogo\u0107 i utrzymuje skór\u0119 wzgl\u0119dnie such\u0105.<\/p>\n<\/a>
\n

Formowanka<\/strong> – to wk\u0142ad ch\u0142onny ale w postaci pieluszki, zapinanej na napy b\u0105d\u017a rzepy. Wyst\u0119puj\u0105 formowanki kieszonki, do których musimy do\u0142o\u017cy\u0107 wk\u0142ad ch\u0142onny, gotowe formowanki All in One, które maj\u0105 wszyte wk\u0142ady oraz hybrydy – formowanki SIO z kieszeni\u0105.<\/p>\n<\/a>
\n

Gatki<\/strong> – warstwa nieprzepuszczaj\u0105ca wilgoci, wykonana z PUL lub we\u0142ny. U\u017cywana zamiast otulacza. Przypomina bardziej zabudowane majteczki.<\/p>\n<\/a>
\n

Kieszonka<\/strong> – to rodzaj pieluszki z kieszonk\u0105 na wk\u0142ad ch\u0142onny. Zewn\u0119trzna warstwa to PUL. Wn\u0119trze pieluszki mo\u017ce by\u0107 uszyte z materia\u0142ów naturalnych (bambus, bawe\u0142na) lub syntetycznych (mikropolar, welur, thermo\/coolmax). Pomi\u0119dzy warstw\u0105 zewn\u0119trzn\u0105 a wewn\u0119trzn\u0105 znajduje si\u0119 kiesze\u0144, w której umieszcza si\u0119 wk\u0142ad ch\u0142onny.<\/p>\n

Kuracja lanolinowa\/lanolinowanie<\/strong> – to zabieg, któremu poddaje si\u0119 we\u0142niane gatki, longi b\u0105d\u017a otulacze, dzi\u0119ki czemu nie przepuszczaj\u0105 one wilgoci.<\/p>\n

Kwaskowanie<\/strong> – poddawanie wk\u0142adów kuracji z u\u017cyciem kwasku cytrynowego w celu usuni\u0119cia z\u0142ogów.<\/p>\n<\/a>
\n

Lanolinowanie<\/strong> – patrz Kuracja lanolinowa<\/p>\n

Latawiec<\/strong> – jeden z popularnych sposobów sk\u0142adania tetry. Wi\u0119cej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)<\/p>\n

Longi<\/strong> – rodzaj we\u0142nianych gatek z d\u0142ugimi nogawkami, przypominaj\u0105 spodenki i bardzo cz\u0119sto zast\u0119puj\u0105 doln\u0105 cz\u0119\u015b\u0107 pid\u017camy.<\/p>\n<\/a>
\n

Mikropolar<\/strong> – rodzaj polaru stosowanego w pieluszkach wielorazowych. Zapewnia skórze ca\u0142kowite uczucie sucho\u015bci. Niestety w okresie letnim mo\u017ce powodowa\u0107 przegrzewanie skóry i jej wi\u0119ksze pocenie.<\/p>\n


„Mleczna dwójka”<\/strong> – popularnie nazywana kupka dzieci karmionych wy\u0142\u0105cznie mlekiem. Ma charakterystyczny miodowo-musztardowy kolor oraz zapach. Rozpuszcza si\u0119 w wodzie, wi\u0119c nie ma potrzeby sp\u0142ukiwa\u0107 jej przed wrzuceniem do pralki. Z uwagi na jej p\u0142ynn\u0105 konsystencj\u0119 przedostaje si\u0119 przez bibu\u0142ki ochronne.<\/p>\n
<\/a>
\n

NB<\/strong> – skrót od Newborn, oznacza rozmiar pieluszek przeznaczony dla noworodków. Ró\u017cni producenci jednak podaj\u0105 ró\u017cne przedzia\u0142y wagowe lub wiekowe dla tego oznaczenia, dlatego pami\u0119taj zawsze dok\u0142adnie przeczyta\u0107 opis produktu. Czasem zamiast rozmiaru NB u\u017cywane s\u0105 inne oznaczenia np. XS, S.<\/p>\n

Nappy Fresh (NF)<\/strong> – najpopularniejszy odka\u017cacz do pieluszek. Dodawanie go do prania w ni\u017cszej temperaturze pomaga zwalcza\u0107 bakterie oraz dopiera\u0107 plamy. Pami\u0119taj o dodawania odka\u017cacza zawsze, gdy pierzesz pieluszki w temperaturze poni\u017cej 60 stopni.<\/p>\n

Napy (napki)<\/strong> – plastikowe „guziczki” s\u0142u\u017cace do zapinania pieluszki oraz regulowania jej wielko\u015bci. Najcz\u0119\u015bciej u\u017cywane s\u0105 okr\u0105gle, ale mo\u017cecie spotka\u0107 si\u0119 równie\u017c z napkami o innych kszta\u0142tach np serduszka czy gwiazdeczki.<\/p>\n

Naturalne materia\u0142y <\/strong>– materia\u0142y pochodzenia naturalnego tj bawe\u0142na, konopie czy len. Cz\u0119sto pod tym has\u0142em mo\u017cemy spotka\u0107 si\u0119 równie\u017c z informacj\u0105 o materiale bambusowym, jednak jest to materia\u0142 sztuczny, czyli pochodzenia naturalnego, ale poddany obróbce technologiczno-chemicznej. Wi\u0119cej o materia\u0142ach mo\u017cesz poczyta\u0107 we wpisie „Naturalne, sztuczne i syntetyczne oraz wiele wi\u0119cej, czyli wszystko o materia\u0142ach na pieluszki” (wpis w przygotowaniu)<\/p>\n

 <\/p>\n

Olejki eteryczne \/ zapachowe <\/strong>– kiedy\u015b uwa\u017ca\u0142o si\u0119, \u017ce dodanie ich do przechowywanych pieluszek przeciwdzia\u0142a namna\u017caniu si\u0119 bakterii a dodanie ich do prania odka\u017ca\u0142o pieluszki. Nic bardziej mylnego. Olejków mo\u017cemy jedynie u\u017cy\u0107 jako neutralizatora zapachu z wiaderka lub worka, w którym przechowujemy brudne pieluszki. Pami\u0119taj jednak nie nakrapia\u0107 olejku bezpo\u015brednio na pieluszk\u0119, gdy\u017c mo\u017ce on j\u0105 zat\u0142u\u015bci\u0107<\/p>\n

OS <\/strong>– skrót od angielskiego One-Size, czyli jeden rozmiar. Dos\u0142ownie oznacza to jeden rozmiar od pocz\u0105tku do ko\u0144ca pieluchowania. W praktyce OS zazwyczaj pasuje dla dzieci od 5-8kg w zale\u017cno\u015bci od pieluszki i marki<\/p>\n

Odt\u0142uszczanie<\/strong> – usuwanie zat\u0142uszcze\u0144 z  pieluszek przy pomocy p\u0142ynu do mycia naczy\u0144.<\/p>\n

Otulacz<\/strong> – to zewn\u0119trzna warstwa pieluszki, uszyta z paroprzepuszczalnego, laminowanego poliuretanu lub we\u0142ny. Wewn\u0105trz otulacza nale\u017cy umie\u015bci\u0107 wk\u0142ad ch\u0142onny.<\/p>\n<\/a>
\n

P\u0142atki mydlane <\/strong>– znane doskonale naszym mamom i babciom. P\u0142atki mydlane uwa\u017cane s\u0105 za najdelikatniejszy \u015brodek pior\u0105cy nadaj\u0105cy si\u0119 do prania pieluszek oraz ubranek dla dzieci. Obecnie p\u0142atki wci\u0105\u017c s\u0105 u\u017cywane do prania wieluszek (nie polecamy ich do prania materia\u0142ów sztucznych) oraz do wykonania kuracji lanolinowej.<\/p>\n

Pranie <\/strong>– pranie pieluszek wielorazowych to: p\u0142ukanie wst\u0119pne i wirowanie, pranie zasadnicze oraz w razie potrzeby dodatkowe p\u0142ukanie. Wi\u0119cej o praniu znajdzie w naszym wpisie na blogu.<\/p>\n

P\u0142ukanie <\/strong>– pami\u0119taj, aby przed praniem zasadniczym koniecznie wyp\u0142uka\u0107 i odwirowa\u0107 brudne pieluszki, dzi\u0119ki temu pranie g\u0142ówne b\u0119dzie efektywne.<\/p>\n

Proszek do prania <\/strong>– zalecane jest stosowanie proszków do prania ze wzgl\u0119du na zawarto\u015b\u0107 wybielaczy tlenowych w ich sk\u0142adzie, które odpowiadaj\u0105 za oczyszczanie materia\u0142ów z bakterii w po\u0142aczeniu z odpowiedni\u0105 temperatur\u0105<\/p>\n

Prefoldy<\/strong>– to wk\u0142ad prostok\u0105tny, który w \u015brodkowej swojej cz\u0119\u015bci ma wszyte wi\u0119cej warstw ch\u0142onnych ni\u017c po bokach oraz posiada specjalne przeszycia u\u0142atwiaj\u0105ce jego sk\u0142adanie.<\/p>\n

PUL<\/strong> – dzianina poliestrowa, laminowana. Dzi\u0119ki swoim w\u0142a\u015bciwo\u015bciom jest paroprzepuszczalna – odparowuje nadmiar wilgoci i wodoodporna jednocze\u015bnie.<\/p>\n<\/a>
\n

Samolot<\/strong> – popularny sposób sk\u0142adania pieluszek tetrowych.
Wi\u0119cej informacji znajdziesz na naszym blogu we wpisie „Origami z tetry” (wpis w przygotowaniu)<\/p>\n

SIO (Snap-In-One)<\/strong> – to system , który sk\u0142ada si\u0119 z otulacza i dedykowanego wk\u0142adu.  Wk\u0142ad mo\u017cna wpi\u0105\u0107 do otulacza przez specjalnie do tego umieszczone napki. System bardzo cz\u0119sto polecany w okresie du\u017cej ruchliwo\u015bci dziecka, kiedy za\u0142o\u017cenie klasycznego otulacza z wk\u0142adem jest wyzwaniem nawet dla bardzo wprawionych r\u0105k \"",