Na przestrzeni ostatni kilku lat, rynek pieluszek wielorazowych bardzo się rozwinął. Tym samym powstał pełen wachlarz wielorazowych produktów do pieluchowania. Producenci pieluszek ciągle ulepszają produkty dostosowując je do zmiennych i rosnących oczekiwań Klientów.
Na rynku mamy bardzo wiele rodzajów wkładów chłonnych, poczynając od wielkości, kształtu, materiału chłonnego, z którego są uszyte, kończąc na ilości warstw i przeznaczeniu. Postaramy się je pokrótce opisać i rozszyfrować dla Was ten matrix. 

Wkłady krótkie – to prostokątne wkłady uszyte z  różnych materiałów, nieskładane. Mogą występować w różnych rozmiarach: NB, S, M, L. Rozmiary te można ze sobą łączyć np./ S+M w celu regulacji chłonności.

Wkłady długie składane – są to długie wkłady, które można składać wzdłuż w zależności od potrzeb na dwa lub trzy razy. Mogą występować w różnych rozmiarach.
Wkład długi
 
Wkłady prostokątne składane – tzw ręcznikowe wkłady w kształcie prostokąta, które składa się po szerokości. Mogą występować w różnych rozmiarach.
Wkład ręcznikowy
Tetra – na rynku możemy znaleźć klasyczną, bawełnianą tetrę oraz bardziej chłonną tetrę o splocie birdseye. Tetry mają różne gramatury (od 140 do 180) oraz rozmiary (od 50 do 80).
Pieluszka tetrowa birdseye
Prefoldy – to wkład prostokątny, który w środkowej swojej części ma wszyte więcej warstw chłonnych niż po bokach. Dzięki temu czas schnięcia się zmniejsza i łatwiej go złożyć i zapiąć snappi. Mogą występować w różnych rozmiarach.
Prefoldy tetrowe
Wkłady z tzw. „burtami” – wkłady przeznaczone dla noworodków, w kształtcie łódeczki , po obu bokach mają wszyte coś w rodzaju „burt”, które zapobiegają wydostawaniu się płynnej zawartości poza wkład.
Wkłady Antileak, tzw. burty
Formowanki –to wkład chłonny ale w postaci pieluszki, zapinanej na napy bądź rzepy. Występują formowanki kieszonki, do których musimy dołożyć wkład chłonny, gotowe formowanki All in One, które mają wszyte wkłady oraz hybrydy – formowanki SIO z kieszenią. Różnią się one chłonnością, ceną, czasem schnięcia oraz materiałem, z którego są wykonane.
Boostery – to małe wkłady, które mają za zadanie zwiększyć chłonność pieluszki. Boostery mogą być lniane, konopne, bawełniane lub bambusowe.